FIZYCZNE NISZCZENIE NOŚNIKÓW

W sytuacji gdy przytrafi się nam awaria np. dysku twardego i chcemy się go pozbyć lub chcemy wymienić dysk na nowy i większy, należy zadbać o to, by nikt nie był w stanie dostać się do zawartych na nim danych. Najprościej w takiej sytuacji jest jego fizyczne zniszczenie.

Metody fizycznego niszczenia danych na dysku:

  • bardzo wysoka temperatura - znakomitą większość platerów dyskowych można zniszczyć (tzn. doprowadzić do stopienia) już w temperaturze ok. 660 °C - dzieje się tak w przypadku wszystkich dysków bazujących na platerach opartych na stopach glinu. Wyjątkiem są dyski marki HITACHI (oraz dawny IBM) gdzie zastosowano platery szklane. W tych przypadkach może się okazać, że teoretycznie dającą 100% pewność temperaturą jest wartość Curie. Jest to temperatura powyżej której napylony ferromagnetyk staje się paramagnetykiem (trwale traci swoje właściwości magnetyczne poprzez drgania dipoli magnetycznych). Dla kobaltu, którym dzisiaj pokrywa się platery dyskowe wynosi ona 1131°C.
  • zniszczenie struktury magnetycznej za pomocą silnego impulsu elektromagnetycznego (degausser)
  • fizyczne zniszczenie powierzchni nośnika lub jego geometrii - bez wdawanie się w szczegóły - wystarczy fizycznie zniszczyć platery dysku (przewiercić wiertarką w kliku miejscach lub przeciąć na pół). Gwarantujemy, że z takiego dysku nikt nie odzyska żadnych spójnych danych.

Możemy zrobić to samemu lub jeżeli potrzebujemy formalnego potwierdzenia, skorzystać z oferty firm parających się tym na co dzień.


Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo