NA PRZYSZŁOŚĆ - BACKUP

Ktoś kiedyś powiedział, że użytkownicy danych dzielą się na tych którzy robią kopie zapasowe oraz na tych którzy je będą robić. I to jest niestety prawda. A "niestety" dlatego, ponieważ XXI wiek przyniesie nam pełną informatyzację wszystkich możliwych aspektów naszego życia, a co za tym idzie pełne uzależnienie się człowieka od danych cyfrowych. W pracy, w domu, w samochodzie, na wczasach - po prostu wszędzie. Utrata niektórych danych może mieć dla nas bardzo bolesne skutki.

Na chwilę obecną nie wynaleziono idealnego nośnika. Tzn. takiego który się nie popsuje. Każdy nośnik jest narażony na uszkodzenie elektroniczne, mechaniczne czy logiczne. I tak już prawdopodobnie pozostanie jeszcze przez długi czas.

W związku z powyższym jedynym rozwiązaniem, który w praktyce skutecznie nas ochroni przed utratą danych jest systematyczne robienie kopii zapasowych.

Czytając to, prosimy zastanowić się, czy nie jest to właściwy moment, aby zrobić krótki przegląd sytuacyjny. Czy moje dane są bezpieczne ? Czy mam aktualną kopię danych ? Co stracę, jeżeli za chwilę mój twardy dysk ulegnie awarii?

Kilka porad przy robieniu kopii:

  • kopie powinny być wykonywane systematycznie (lub przynajmniej wtedy gdy wykonaliśmy część pracy na komputerze)
  • kopie muszą być robione na inny niezależny nośnik (tzn. nie mogą być robione na nośnik zamontowany w ramach tego samego komputera, np. na ten sam lub inny dysk twardy zamontowany w tym samym komputerze)
  • samo zaraportowanie przez system, program robiący kopię lub program nagrywający płyty nie zawsze jest równoznaczny z faktycznym wykonaniem kopii - zawsze należy uruchamiać procesy weryfikujące lub sprawdzać ręcznie zawartość wykonanych kopii.

Jeśli nie jesteś pewien, jak i kiedy robić kopię danych - kliknij tutaj i skonsultuj się z nami.

Poniżej podajemy link do artykułu (naszego autorstwa) który ukazał się na łamach miesięcznika HAKIN9 (nr 5/2010) i opisuje w sposób praktyczny podstawowe metody działania dla tego typu sytuacji.

Jak zabezpieczyć się przed utratą danych

Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo