CZEGO NIE WOLNO ROBIĆ
Lista najczęściej popełnianych grzechów jest długa - wymienimy kilka najpoważniejszych z nich.
Błędy karygodne - nieodwracalne (tzn. takie które skutkują najczęściej zniszczeniem danych):
- nadpisywanie danych - nie wolno nigdy i pod żadnym pozorem zapisywać jakichkolwiek informacji na dysku z którego chcemy odzyskać dane. Tyczy się to też instalacji różnych programów, reinstalacji systemu, zapisywaniu odzyskiwanych danych na nośniku z którego odzyskujemy dane, itp.
- defragmentacja, kompaktowanie danych lub czyszczenie dysku - w sytuacji gdy utraciliśmy dane wykonanie którejkolwiek z tych czynności prawdopodobnie zniszczy część lub całość danych, które są niedostępne, a które chcielibyśmy odzyskać.
- uporczywe próby odczytania danych z dysku np. uszkodzonego mechanicznie po upadku lub uderzeniu - z takim nośnikiem na ogół nie ma żadnej komunikacji. Podejmowane w takich sytuacjach wielokrotne próby odczytu przez kolejnych fachowców, na zasadzie "a może mi się uda" lub "mam na to patent" często skutkują zniszczeniem sporych obszarów danych i strefy serwisowej. W efekcie - dane są już na ogół nie do odzyskania.
- samodzielne próby manipulowania w środku dysku, podejmowane próby przekładania głowic lub platerów itp. - w praktyce w 98% przypadków próby te kończą się nieodwracalnym zniszczeniem nośnika
- powierzanie prac dotyczących odzyskiwania danych, tzw. pseudo-fachowcom - z reguły po tego typu pracach nośnik nadaje się jedynie do utylizacji.
Pozostałe błędy (na ogół odwracalne):
- panuje powszechnie błędna opinia, że jedynym skutecznym antidotum na wszystkie przypadłości dotyczące awarii dysku - jest wymiana elektroniki zewnętrznej dysku. Niestety jest to nieprawda - nasze statystyki pokazują, że tylko ok. 25 % przypadków to uszkodzenia elektroniki zewnętrznej (z czego ok. 1/3 posiada także uszkodzoną elektronikę wewnętrzną). Tak więc tylko w mniej więcej 15 % przypadków prawidłowa wymiana elektroniki zewnętrznej powinna dać oczekiwany efekt.
- brak podstawowej wiedzy o budowie systemów plików - skutkuje często brakiem efektów przy samodzielnych próbach odzyskiwania danych w przypadku utraty dostępu do danych z przyczyn logicznych. Niedoświadczeni użytkownicy często posługują się różnymi programami (do odzyskiwania danych) na "oślep" co w znakomitej większości przypadków nie daje oczekiwanych rezultatów.
Jeśli nie jesteś pewien, jakie czynności możesz podjąć - kliknij tutaj i skonsultuj się z nami.
|
 |