Uszkodzenie elektroniki zewnętrznej
Niestety chmura tagów nie może zostać wyświetlona w Twojej przeglądarce.

Awaria elektroniczna nośnika, polegająca na trwałym uszkodzeniu modułu elektroniki zewnętrznej dysku. Objawem charakterystycznym tego typu usterki ( > 95% przypadków) jest brak jakiejkolwiek aktywności nośnika (dysk się nie uruchamia, po podłączeniu go do zasilania nie wydaje jakichkolwiek oznak życia). Niekiedy można zauważyć widoczne nadpalenia na niektórych elementach bądź zaobserwować ich nadmierne nagrzewanie się. Elementem, który najczęściej ulega awarii jest kontroler pracy silnika oraz elementy zabezpieczające (transil lub rezystory pełniące rolę bezpieczników prądowych).

W przypadku zaistnienia omawianej dysfunkcji mamy trzy możliwości ponownego uruchomienia dysku:

  • wymiana elektroniki (podmiana z donora)
  • naprawa uszkodzonego modułu,
  • rekonstrukcja uszkodzonego modułu,

Najprostszym rozwiązaniem jest wymiana elektroniki z innego dysku. Jedynym problemem może być jego dostępność. W znakomitej większości przypadków zakup nawet identycznego dysku (o identycznych parametrach na etykiecie) nie gwarantuje możliwości uruchomienia dysku. Dlatego należy szukać dysku (donora) z tej samej partii produkcyjnej (zbliżony nr seryjny, identyczna data produkcji). Opcja wymiany elektroniki zewnętrznej nie jest możliwa w przypadku wszystkich dysków (takimi wyjątkami są np. dyski marki Toshiba i niektóre dyski marki Seagate).

Drugą z metod jest podjęcie próby naprawy uszkodzonej elektroniki. W zasadzie jest to możliwe tylko w przypadku lekkich uszkodzeń, umożliwiających wymianę uszkodzonych elementów. W przypadku ciężkich zniszczeń, np. rozległych nadpaleń elementów SMD bądź samych ścieżek przewodzących na laminacie jest to w zasadzie nierealne.

Ostatnią deską ratunku jest rekonstrukcja elektroniki zewnętrznej. Polega ona na implementacji z elektroniki uszkodzonej na inną - identyczną (pod względem galwanicznym) - pamięci flash (przechowującej firmware dysku). Można to wykonać w sposób fizyczny (przelutowując kość zawierającą BIOS) lub poprzez przeprogramowanie układu.


wróć do listy pojęć

 

Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo