ODZYSKIWANIE DANYCH Z SERWERÓW I MACIERZY RAID

Serwery są to maszyny, które w odróżnieniu od większości pozostałych komputerów wyróżniają się następującymi cechami:

  • są szybkie (korzystają z wydajnych procesorów)
  • są wyspecjalizowane (pracują w oparciu o zaawansowane platformy)
  • posiadają dużo pamięci operacyjnej
  • mają po kilka lub więcej dysków twardych, często pracujących w układzie macierzowym
  • są niezawodne (posiadają szereg zabezpieczeń)
  • są przeznaczone do pracy ciągłej (wszystkie elementy są dobierane pod tym kątem)

Generalizując - serwer to wyspecjalizowana maszyna do szybkiego przetwarzania i/lub przechowywania większych ilości danych. Dane magazynowane na serwerach są zapisywane często na dyskach pracujących w oparciu o kontrolery SCSI lub SAS (szeregowe SCSI). Oferują one dużo większą szybkość i niezawodność w odróżnieniu od dysków IDE. Często też dla dodatkowego zwiększenia niezawodności i szybkości mapuje się dyski w układy macierzowe typu RAID. W zależności od ich konfiguracji zapewniamy zwiększenie szybkości przesyłu danych, zwiększenie bezpieczeństwa lub jedno i drugie.

Ze względu na specyficzne właściwości serwerów główną przyczyną utraty dostępu do znajdujących się na nich danych jest... najczęściej osoba odpowiedzialna za zarządzanie i serwis. Pomijamy fakt, że rzeczą kuriozalną jest brak wykonywania systematycznych backupów okresowych (mowa tu o sytuacji: padł serwer i jednocześnie nie ma aktualnych kopii zapasowych).

Tak więc najczęstsze źródła problemów:

  • błędna konfiguracja - ustawienie np. RAID 0 w sytuacji, gdy priorytetem jest bezpieczeństwo
  • brak natychmiastowej i prawidłowej reakcji przy awarii jednego z dysków w macierzach opartych o XOR - np. w RAID 5
  • niepotrzebne eksperymenty i zabawy mogące doprowadzić do logicznej degradacji lub rozpięcia macierzy - odłączanie dysków, nieostrożne zmiany w BIOS-ie, itp.

Przez natychmiastową i prawidłową reakcję (w przypadku np. RAID 5) rozumiemy nie wyłączanie (!) serwera i natychmiastowe przystąpienie do wykonania kopii zapasowej najbardziej krytycznych i aktualnych danych ! Wszelkie inne działania będziemy wykonywać potem, z bezpieczną kopią danych w kieszeni.

Zalecenia:

  • Jeżeli administrujemy serwerem, to sprawą priorytetową jest regularne wykonywanie kopii zapasowych. Dane serwerowe są z natury zbyt cenne abyśmy mogli pozwolić sobie na ryzyko ich utraty.
  • Jeżeli już zdarzy się taka sytuacja i przytrafi nam się awaria, to pod żadnym pozorem nie wykonujmy jakichkolwiek czynności bez konsultacji z firmą specjalizującą się w odzyskiwaniu danych. To właśnie pierwsze czynności, często nieprzemyślane i wykonywane w panice decydują o późniejszym braku możliwości odzyskania cennych danych.


Jeżeli straciłeś dostęp do danych znajdujących się na serwerze, nie wiesz co się stało i nie jesteś pewien co masz dalej robić - kliknij tutaj i skonsultuj się z nami.

Jeżeli jesteś już zdecydowany i chcesz odzyskać dane w naszej firmie - kliknij tutaj.

Dostarczenie dysku
Analiza i jej rodzaje
Właściwy proces odzyskiwania danych
Płatność i odbiór danych
Przechowywanie danych


Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo