USZKODZENIA - TYPOWE OBJAWY

W większości przypadków występujące objawy dają istotne wskazówki na temat rodzaju uszkodzenia, z którym mamy do czynienia.

Oto kilka charakterystycznych objawów:

  • Komputer się nie chce uruchomić z podpiętym dyskiem.

Na sam początek coś bardzo prostego - objaw charakterystyczny - brak możliwości uruchomienia komputera. Komputer z podpiętym dyskiem fizycznie się nie uruchamia (nic nie słychać, nic się nie dzieje, brak sygnału monitora - po prostu nic się nie dzieje). Po odpięciu dysku - wystarczy odłączyć tylko kabelek od zasilania - komputer zaczyna fizycznie zaczyna pracować. W takim przypadku w 95 % przypadków uszkodzeniu uległ tylko element zabezpieczający dysku twardego, którym jest dioda spolaryzowana w kierunku zaporowym. Po prostu została ona przebita i na linii zasilającej dochodzi do zwarcia. Dlatego nie uruchamia się komputer.

Częsty widok w dyskach z uszkodzoną diodą zabezpieczającą. TranZorb - nazwa wprowadzona przez nomenklaturę General Semiconductor lub Transil - bardziej popularne oznaczenie (STMicroelectronics) - w dyskach twardych szybka, jednokierunkowa dioda zapezpieczająca przed nagłym skokiem napięcia lub zmianą polaryzacji.

Naprawa tego typu uszkodzenia polega na zlokalizowaniu uszkodzonego półprzewodnika (wystarczy zwykły omomierz - uszkodzona dioda przewodzi w dwie strony - sprawna tylko w jedną) i jego wymianie. Aby uruchomić dysk wystarczy tylko wylutować ten element - pamiętajmy jednak, że bez ponownego zamontowania sprawnej diody dysk nasz nie będzie posiadał żadnego zabezpieczenia w przypadku polaryzacji napięcia lub ponownego nagłego skoku napięcia.

Operację tą można bez większych problemów przeprowadzić w warunkach domowych. Uszkodzenie to spotykane jest przeważnie w dyskach marki SEAGATE.

Dodatkowe objawy: często występuje widoczne nadpalenie uszkodzonej diody.

Uszkodzona dioda w dysku Seagate.

Okoliczności: Najczęściej są to sytuacje, w których dochodzi do odwrotnego podpięcia wtyku zasilającego dysk lub przypadkowego zwarcia. Zdarzają się też samoistne uszkodzenia na skutek uszkodzenia np. zasilacza i nagłego skoku napięcia.

Uwaga!!!

Dla osób, które nie posiadają przynajmniej praktycznych podstaw, umożliwiających prawidłowe wykonanie opisanej wyżej procedury naprawy dysku twardego, stanowczo odradzamy przeprowadzenie jej samodzielnie. Niewłaściwe jej wykonanie może spowodować całkowite zniszczenie dysku, uszkodzenie innych elementów komputera; a nawet spowodować pożar lub doprowadzić do porażenia prądem. Także w sporadycznych sytuacjach, nawet prawidłowe przeprowadzenie opisanej procedury naprawy, może być źródłem zniszczenia dysku lub wystąpienia wyżej wymienionych skutków. Dlatego informujemy, że nie ponosimy żadnej odpowiedzialność za skutki powstałe w wyniku skorzystania z naszych porad.

  • Komputer się uruchamia natomiast sam dysk fizycznie nie pracuje.

Najczęstszy objaw przy uszkodzeniu modułu elektroniki zewnętrznej. Dysk fizycznie w ogóle się nie uruchamia. Najprostszym i skutecznym, domowym sposobem jest sprawdzenie przez dotyk oraz poprzez "przyłożenie ucha". Jeżeli po naciśnięciu przycisku zasilania, sam komputer się uruchamia - natomiast dysk jest całkowicie martwy, tzn. nie czujemy jakichkolwiek drgań i po przyłożeniu ucha nie słychać absolutnie nic (jeżeli jednak da się usłyszeć bardzo cichutkie, ledwie słyszalne "bzzyt...bzzyt...bzzyt" - to najczęściej jest to inny rodzaj uszkodzenia) - to znaczy że najprawdopodobniej uszkodzony jest moduł elektroniki zewnętrznej - czytaj więcej.

Jest to klasyczny objaw uszkodzenia modułu elektroniki zewnętrznej - w tego typu przypadkach najczęściej dochodzi do uszkodzenia kontrolera odpowiedzialnego za pracę silnika.

Także wszystkie oczywiste objawy w postaci zapachu spalenizny, wizualnych nadpaleń lub przebarwień na elektronice zewnętrznej nie pozostawiają żadnych wątpliwości co do rodzaju uszkodzenia z jakim mamy do czynienia.

W większości przypadków (ok. 60 - 70%) po rekonstrukcji modułu elektroniki zewnętrznej dysk zaczyna normalnie pracować. W pozostałych przypadkach na ogół dochodzi też do uszkodzenia elektroniki wewnętrznej - po rekonstrukcji elektroniki (lub jej poprawnej wymianie) dysk w dalszym ciągu jest uszkodzony. Silnik zaczyna pracować - natomiast brak jest detekcji dysku w systemie i słychać charakterystyczne stukanie pozycjonera. Czytaj więcej.

  • Komputer się uruchamia, dysk fizycznie także - natomiast wydaje nienaturalne dźwięki.

Niestety w tego typu sytuacjach najczęściej jest to objaw uszkodzenia wymagającego na ogół interwencji specjalisty. Dysk może być widoczny w systemie lub nie, partycje mogą być widoczne w systemie lub nie - nawet dane mogą być widoczne w systemie lub nie. Wszystko zależy od rodzaju i siły uszkodzenia. Do najczęstszych należą: uszkodzenie mechaniczne, uszkodzenie termiczne, uszkodzenie elektroniki wewnętrznej. Nieco rzadziej przyczyną jest uszkodzenie struktury serwisowej (szczególnie w dyskach WD). Najrzadszą przyczyną jest uszkodzenie modułu elektroniki zewnętrznej (uszkodzenie kanałowego kontrolera odczytu - także w modelach WD)

Charakterystyczny objaw dekalibracji głowic. Film poglądowy ze specjalnie spreparowanym dyskiem w którym zostały uszkodzone głowice (blaszki na których są zamontowane zostały bardzo lekko naciśnięte śrubokrętem). Pozostałe elementy - elektronika zewnętrzna i wewnętrzna, strefa serwisowa oraz silnik - są sprawne.

 

  • Komputer się uruchamia, dysk fizycznie także - wydaje naturalne dźwięki - natomiast nie można się dostać do danych.

Klasyczny objaw uszkodzenia struktury serwisowej. W tego typu przypadkach dysk często się zgłasza w systemie z niepoprawną nazwą np. zamiast WD400BB-00CRA1 to widzimy na ekranie nazwę dysku jako WD-ROM. W wypadku marki MAXTOR zamiast np. 6Y080P0 możemy zobaczyć MAXTOR CALIPSO. Często towarzyszącym objawem jest także nieprawidłowa wielkość dysku.

  • Komputer się uruchamia, dysk fizycznie także - zaczyna ładować się system - komputer się zawiesza lub się resetuje.

Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległ system lub sama struktura systemu plików - natomiast sam dysk jest fizycznie sprawny (uszkodzenie logiczne). W tego typu przypadkach może się zdarzyć że na początku dysku zaczęły się pojawiać nieresponsywne sektory (bad sectors), które uniemożliwiają załadowanie się systemu.

Jeżeli nie jesteś pewien, z jakim rodzajem uszkodzenia masz do czynienia - kliknij tutaj, aby się skonsultować co do możliwości odzyskania danych.

Jeżeli jesteś już zdecydowany i chcesz odzyskać dane w naszej firmie - kliknij tutaj.

Zanim cokolwiek zrobisz ....
Ustalenie źródła problemu
Co dalej - decyzja
Czego nie wolno robić
Na przyszłość - backup


Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo