USZKODZENIA ELEKTRONIKI WEWNĘTRZNEJ

Bezpośrednim elementem umożliwiającym zapis i odczyt danych jest głowica (lub zespół głowic). Są one zamontowane na ramieniu tzw. pozycjonera. Po drugiej stronie pozycjonera jest układ, który wprawia ramię w ruch. Składa się on z cewki, która jest nawinięta na płaską obręcz. Cewka jest podpięta do układu sterującego i porusza się pomiędzy dwoma bardzo silnymi magnesami. W konsekwencji możliwa jest bardzo duża precyzja i szybkość pozycjonowania głowic nad wybranymi cylindrami. Warunkiem szybkiego i sprawnego działania takiej konstrukcji jest jej minimalny rozmiar i waga. Dlatego pozycjoner i wszystkie elementy które się na nim znajdują są bardzo małe, delikatne i bardzo łatwo je uszkodzić mechanicznie.

Konsekwencją tak daleko posuniętej miniaturyzacji oraz sposobu zapisu i odczytu (wykorzystanie głowic elektromagnetycznych) była konieczność wzmocnienia bardzo słabego sygnału jeszcze przed dotarciem do elektroniki zewnętrznej. W efekcie, w większości dysków już na ramieniu pozycjonera zamontowany jest przedwzmacniacz sygnału, który na ogół jest na stałe zintegrowany wraz z pozycjonerem.

W niektórych przypadkach (szczególnie podczas awarii modułu elektroniki zewnętrznej) dochodzi do awarii wyżej opisanej elektroniki wewnętrznej dysku. Przy tego typu uszkodzeniach absolutnie odradzamy podejmowanie jakichkolwiek prób samodzielnych napraw. Jest to już poważny przypadek uszkodzenia dysku, wymagający specjalistycznej interwencji. Tylko osoby zajmujące się tym profesjonalnie, specjalizujące się w odzyskiwaniu danych dysponują niezbędną wiedzą i możliwościami technicznymi, umożliwiającymi odzyskanie danych z tak uszkodzonego dysku.

Charakterystyczny objaw uszkodzenia elektroniki wewnętrznej. Film poglądowy ze specjalnie spreparowanym dyskiem w którym został uszkodzony przedwzmacniacz sygnału. Pozostałe elementy - głowice, elektronika zewnętrzna, strefa serwisowa oraz silnik - są sprawne.

 

Jeżeli z Twojego dysku dobiega cykliczne stukanie i nie wiesz co dalej robić - kliknij tutaj

Zanim cokolwiek zrobisz ....
Ustalenie źródła problemu
Co dalej - decyzja
Czego nie wolno robić
Na przyszłość - backup

Jeżeli jesteś już zdecydowany i chcesz odzyskać dane w naszej firmie - kliknij tutaj.

Dostarczenie dysku
Analiza i jej rodzaje
Właściwy proces odzyskiwania danych
Płatność i odbiór danych
Przechowywanie danych


Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2023 | Mapa strony
Engined by Indingo