USZKODZENIA MECHANICZNE

Najliczniejszą grupą uszkodzeń fizycznych w grupie dysków twardych są uszkodzenia mechaniczne. Dzieje się tak ponieważ prawie wszystkie dzisiejsze dyski twarde (oprócz SSD) są urządzeniami złożonymi m.in. z wysoce precyzyjnej mechaniki, która jest bardzo wrażliwa na fizyczne działania zewnętrzne. Do podstawowych czynników powodujących uszkodzenia mechaniczne należą: wstrząsy i uderzenia (szczególnie podczas pracy nośnika), zgniecenia, odkształcenia, wysoka wilgoć (większość dysków nie jest zamknięta hermetycznie). Do uszkodzeń mechanicznych zaliczamy także liczne przypadki mechanicznych uszkodzeń znacznych powierzchni roboczych platerów.


Po prawej stronie zilustrowna jest sprawna głowica, wymontowana z dysku marki SAMSUNG. Po zdemontowaniu widać, że końcówki głowic są symetryczne względem siebie.

Po lewej stronie - głowica wymontowana z dysku, który uległ bardzo silnemu uderzeniu - spadł w czasie pracy na twardą posadzkę. Tak wykrzywiona końcówka pozycjonera z głowicami potrafi błyskawicznie zniszczyć dysk przy próbach odczytu danych.

Uszkodzenia mechaniczne generują największy odsetek przypadków, kiedy danych nie można odzyskać. Ma to jednak najczęściej związek nie z uszkodzniem, lecz z samymi próbami odczytu danych, które podejmuje użytkownik chcąc sobie pomóc we własnym zakresie.

W tego typu przypadkach "destrukcyjny" mechanizm podejmowanych prób jest następujący:

Załóżmy, że dysk uległ "klasycznemu" uszkodzeniu mechanicznemu. Na przykład spadł ze stołu na podłogę. Co uległo uszkodzeniu? Uszkodzeniu, a raczej zmianie uległa fizyczna geometria dysku. Te bardzo cieniutkie końcówki pozycjonera (z głowicami) uległy wygięciu. W 99 % przypadków nie są one już w stanie odczytać żadnych danych - ponadto ponieważ są powykrzywiane i powyginane zaczynają rysować powierzchnię platerów. Samodzielne próby odczytania danych z takiego dysku kończą się nieodwracalnym zniszczeniem powierzchni dysku i brakiem jakichkolwiek możliwości odzyskania danych. Po prawej stronie - zdjęcie przedstawiające uszkodzoną w ten sposób powierzchnię dysku.

Dlatego pamiętajmy - jeżeli dysk przestał normalnie pracować i zaczyna wydawać nienaturalne dźwięki - jak najszybciej odłączmy go od zasilania.

Jeżeli wiemy, że dysk jest po uderzeniu lub upadku - w ogóle nie próbujmy go podłączać do zasilania.

Istnieją przypadki, kiedy dysk po niezbyt mocnym uderzeniu pracuje normalnie jeszcze przez jakiś czas. Jeżeli ktoś z Państwa akurat ma taki "jeszcze" pracujący dysk to należy natychmiast zgrać dane i wymienić nośnik na nowy. Taki dysk, wcześniej czy później ulegnie awarii, możecie być tego pewni.

Jeślii dysk w czasie powstania awarii nie był podłączony do zasilania - to dużo lepiej. W takiej sytuacji jeżeli już go sami nie podłączymy to w praktyce szanse na odzyskanie danych w warunkach laboratoryjnych sięgają 100%.

Oczywiście wszystko jest względne i zależy od wielu czynników: np. gdy dysk uległ upadkowi z wysokości mniejszej niż ok. 5-10 cm na powierzchnię, która mogła jeszcze ten upadek trochę zamortyzować (wykładzina dywanowa) - to mamy duże szanse na uruchomienie dysku i zgranie danych. I tylko zgranie danych - bo już nawet tak lekki upadek w perspektywie czasu zaowocuje awarią tego dysku. Na pewno.

Film poglądowy pokazujący prawidłową pracę dysku.

 

Uszkodzenia mechaniczne są przykładem kolejnych awarii, gdzie stanowczo odradzamy podejmowanie jakichkolwiek prób samodzielnych napraw. Są to na ogół bardzo poważne przypadki uszkodzenia pozycjonera, głowic, silnika lub łożyska, wymagające specjalistycznej interwencji. Tylko osoby zajmujące się tym profesjonalnie, specjalizujące się w odzyskiwaniu danych dysponują niezbędną wiedzą i możliwościami technicznymi umożliwiającymi odzyskanie danych z tak uszkodzonego dysku.

Charakterystyczny objaw dekalibracji głowic. Film poglądowy ze specjalnie spreparowanym dyskiem w którym zostały uszkodzone głowice (blaszki na których są zamontowane zostały bardzo lekko naciśnięte śrubokrętem). Pozostałe elementy - elektronika zewnętrzna i wewnętrzna, strefa serwisowa oraz silnik - są sprawne.

 

Jeżeli Twój dysk uległ uszkodzeniu mechanicznemu i nie wiesz co dalej robić - kliknij tutaj.

Zanim cokolwiek zrobisz ....
Ustalenie źródła problemu
Co dalej - decyzja
Czego nie wolno robić
Na przyszłość - backup

Jeżeli jesteś już zdecydowany i chcesz odzyskać dane w naszej firmie - kliknij tutaj.

Dostarczenie dysku
Analiza i jej rodzaje
Właściwy proces odzyskiwania danych
Płatność i odbiór danych
Przechowywanie danych


Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo