USZKODZENIA STREFY SERWISOWEJ (SERVICE AREA)
Aby przybliżyć pojęcie obszaru serwisowego (SA) posłużymy się pewną analogią.
Wyobraźmy sobie, że każdy twardy dysk to taki mały "komputer" zamontowany w naszym dużym, domowym komputerze. Posiada własny procesor (DSP), własną pamięć ROM (bios), pamięć RAM (cache), własny twardy dysk (jest to wyodrębniony obszar na dysku) i własny system operacyjny. I właśnie ten wyodrębniony obszar, zawierający procedury operacyjne dysku - nazywamy strefą serwisową. Jak to działa ? Po włączeniu zasilania dysku, DSP pobiera z biosu komendy dotyczące procedur odczytu strefy serwisowej. Znajdują się w niej takie informacje jak przeplot odczytu danych (translator), mapa błędów, wielkość dysku, nr seryjny, hasło ATA, itp. Jeżeli wszystko jest OK, to po poprawnym odczycie wszystkich tych informacji dysk uzyskuje status "ready" i jest gotowy do pracy.
|
|
Zrzut ekranu detekcji dysku marki Maxtor - dysk wykryty z prawidłową nazwą, tzn. "Maxtor 2B010H1". |
Powierzchnia SA, tak jak pozostały obszar jest narażona na awarie logiczne (ma to miejsce szczególnie przy niedopracowanych konstrukcjach - prawie każdy producent w swojej historii może "pochwalić" się takimi "kwiatkami"); także normalne uszkodzenia typu mechanicznego mogą spowodować brak możliwości odczytu SA i w konsekwencji brak kontaktu z dyskiem.
Charakterystyczne objawy uszkodzenia strefy serwisowej to:
- brak detekcji dysku w systemie (przy występowaniu pozostałych objawów poprawnej pracy dysku - słyszalny jest normalny start dysku)
- błędna detekcja - nieprawidłowa nazwa lub pojemność
- dysk nie jest "ready" - status dysku cały czas jest "busy"
- nie można odczytać ani jednego sektora z dysku, itp.
Zrzut ekranu detekcji tego samego dysku marki Maxtor - dysk wykryty z nieprawidłową nazwą modelu, tzn. "Maxtor ATHENA". Zamiast nazwy modelu BIOS odczytał nazwę jednej z rodzin dysków Maxtor. Klasyczny objaw uszkodzenia struktury serwisowej w niektórych rodzinach marki Maxtor. Dysk - pomimo jego wykrycia - nie jest w stanie odczytać ani jednego sektora.
|
|
|
Uszkodzenie strefy serwisowej jest przykładem kolejnej awarii, gdzie stanowczo odradzamy podejmowanie jakichkolwiek prób samodzielnych napraw. Praca w strefie serwisowej wymaga sporej wiedzy z zakresu budowy dysku i sposobu jego działania, a stopień zróżnicowania i komplikacji występujący między różnymi dyskami powoduje, że takimi przypadkami mogą się zająć tyko osoby o dużym doświadczeniu w tym zakresie. Brak wiedzy, a co za tym idzie działanie "na oślep" bardzo często skutkuje bezpowrotnym zniszczeniem danych (a dokładniej samej "możliwości" dotarcia do nich).
Jeżeli sądzisz, że w Twoim dysk uległa uszkodzeniu strefa serwisowa i nie wiesz co dalej robić - kliknij tutaj.
Zanim cokolwiek zrobisz ....
Ustalenie źródła problemu
Co dalej - decyzja
Czego nie wolno robić
Na przyszłość - backup
Jeżeli jesteś już zdecydowany i chcesz odzyskać dane w naszej firmie - kliknij tutaj.
Dostarczenie dysku
Analiza i jej rodzaje
Właściwy proces odzyskiwania danych
Płatność i odbiór danych
Przechowywanie danych
|
|