USZKODZENIA TERMICZNE

Praca dysku w zbyt wysokiej temperaturze może mieć dla dysku i zawartych na nim danych zabójcze konsekwencje. Szczególnie długa praca, 24 godz. na dobę. Zdarzają się sytuacje, że klient przychodzi do nas z dyskiem, a nasza analiza uszkodzenia dysku wygląda następująco: w komorze laminarnej odkręcamy pokrywę dysku, zaglądamy do środka i... już nawet nie zakręcamy dysku z powrotem. Po prostu od razu dzwonimy do klienta z przykrą wiadomością.

Co jest w takim dysku?

W takim nośniku widać zeszlifowane przez głowice całe obszary platerów i masę pyłu, który można czasami wybierać łyżeczką do herbaty.

Jakie są szanse na odzyskanie danych w takich sytuacjach? 0%. Słownie: zero procent.

Dlaczego tak się dzieje?

Praca przez dłuższy czas przegrzanego dysku skutkuje mikroodkształceniami termicznymi, prowadzącymi do dekalibracji głowic lub termicznej degradacji głowic. Skutek jest taki sam jak w wypadku dekalibracji mechanicznej, tzn. fizyczne zniszczenie nośnika. Natomiast geneza powstania uszkodzenia inna. Często jest to proces dużo gorszy niż w przypadku dekalibracji mechanicznej, ponieważ sam proces degradacji nośnika może się odbyć w sposób niemalże niezauważony. Pierwsze objawy nieprawidłowej pracy dysku mogą wystąpić bardzo późno, a w momencie ich wystąpienia na ogół jest już za późno - nawet na odzyskiwanie danych.

Pamiętajmy: każdy dysk, który posiadamy powinien mieć zabezpieczony odbiór ciepła. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest wymuszenie obiegu powietrza (z nad i z pod dysku).


Jeżeli sądzisz, że Twój dysk jest przegrzany i nie wiesz co dalej robić - kliknij tutaj.

Zanim cokolwiek zrobisz ....
Ustalenie źródła problemu
Co dalej - decyzja
Czego nie wolno robić
Na przyszłość - backup

Jeżeli jesteś już zdecydowany i chcesz odzyskać dane w naszej firmie - kliknij tutaj.

Dostarczenie dysku
Analiza i jej rodzaje
Właściwy proces odzyskiwania danych
Płatność i odbiór danych
Przechowywanie danych


Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo