ODZYSKIWANIE DANYCH Z PAMIĘCI FLASH

Jeszcze pod koniec lat 90 ubiegłego stulecia chyba niewiele osób spodziewało się, że nośniki masowe oparte na pamięciach typu flash (EEPROM) już pod koniec pierwszej dekady XXI wieku będą mogły zagrozić takim masowym pamięciom jak twarde dyski. W powszechnym użyciu były bowiem pamięci flash oparte na technologi NOR, która była bardzo wolna, droga i relatywnie nietrwała. Głównym zastosowaniem tego typu pamięci były kości BIOS.

Kluczem do rozwoju pamięci flash stał się rozwój technologii NAND, której największa wada (sekwencyjna praca na danych) okazała się być zaletą przy dyskowych systemach plików. Poza tym technologia ta w stosunku do NOR ma same zalety: jest tania w produkcji, dużo bardziej wytrzymała i sporo szybsza niż pozostałe pamięci masowe (od 10 do 100 razy).

Jeżeli chodzi o uszkodzenia, to natura wrażliwości na destrukcyjne czynniki mechaniczne jest dokładnie odwrotna niż ma to miejsce w przypadku twardego dysku. Twardy dysk trudno zniszczyć np. przez lekkie zgniecenie (można powiedzieć że jest "opancerzony"); natomiast jest bardzo wrażliwy na przeciążenia (puknięcia, upadek). W przypadku pamięci typu flash jest dokładnie odwrotnie - dzięki małej masie są one w stanie wytrzymać przeciążenia idące w tysiące G, natomiast bardzo je łatwo uszkodzić fizycznie lub wręcz zniszczyć (np. złamać) ze względu na ich zazwyczaj delikatną konstrukcję. Także ze względu na specyfikę napięciową złącz USB narażone są one na częste uszkodzenia elektroniczne.

Najczęstsze powody utraty dostępu do danych:

  • uszkodzenie fizyczne - złamania, pęknięcia, występowanie tzw. zimnego lutu, itp.
  • uszkodzenia elektroniczne - uszkodzenie kości pamięci lub innego elementu
  • uszkodzenie logiczne

Kilka porad dla użytkowników pamięci typu flash:

  • staraj się kupić pamięć markową
  • uważaj aby jej nie uszkodzić fizycznie
  • unikaj korzystania z pamięci, która wystaje z przodu komputera (łatwo ją przypadkowo złamać) - kup kabelek
  • nie wyciągaj karty bez wyłączenia jej w panelu
  • jeśli to możliwe wkładaj lub wyjmuj pamięć tylko gdy komputer jest wyłączony

Jeżeli straciłeś dostęp do danych znajdujących się na karcie pamięci typu flash, nie wiesz co się stało i nie jesteś pewien co masz dalej robić - kliknij tutaj.

Zanim cokolwiek zrobisz ....
Ustalenie źródła problemu
Co dalej - decyzja
Czego nie wolno robić
Na przyszłość - backup

Jeżeli straciłeś dostęp do danych fotograficznych (cyfrowych zdjęć) znajdujących się na karcie pamięci typu flash i chcesz je odzyskać online - kliknij tutaj.

Jeżeli jesteś już zdecydowany i chcesz odzyskać dane w naszej firmie - kliknij tutaj.

Dostarczenie dysku
Analiza i jej rodzaje
Właściwy proces odzyskiwania danych
Płatność i odbiór danych
Przechowywanie danych


Copyright DataMax Recovery © 2005 - 2024 | Mapa strony
Engined by Indingo